Ordu Fındık Yevmiyesi

Ordu Fındık Yevmiyesi

Fındık Sezonunun kısmen başlaması ile birlikte en çok merak edilen sorulardan birisi olan fındık yevmiyesi  belirlendi.

Yevmiye = 60 TL ( asgari olarak) / gün
Katırcı = 140 TL / gün
Patoz Makinesi = 130 TL / saat

Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan’ın açıklamaları şu şekildedir;

Ordu’da fındık işçilerinin yevmiyesinin asgari 60 lira olarak belirlendiğini, 16 yaş altında işçi çalıştıranlara ise 227 lira ceza uygulanacağını söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu üyesi de olan Soydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ordu Vali Yardımcısı Ekrem Yaman başkanlığında toplanan komisyonun, fındık işçilerinin yevmiyeleri ve diğer konulara ilişkin gündem maddelerini görüştüğünü ifade etti.

Komisyon kararına göre, fındık toplama işinde çalışacak kişilere günlük asgari 60 lira yevmiye ödenmesine karar verildiğini aktaran Soydan, fındık ayıklama işinde kullanılan patoz makinesinin saat ücretinin de 130 lira olarak tespit edildiğini kaydetti.

Soydan, ayrıca katırcılara verilecek ücretin ise 140 lira olduğunu dile getirdi.

Komisyonun, 16 yaşından küçük çocukların çalıştırılması noktasında çaydırıcı olması bakımından önlem aldığını belirten Soydan, “Fındık toplama işinde 16 yaş ve altında işçi çalıştıran bahçe sahipleri ile çocukların ailelerine 227 lira ceza uygulanacak.” dedi.

Soydan, fındık üreticilerinin yanı sıra ailelerin de bu karara uymasını beklediklerini ifade ederek, jandarma ekiplerinin hasat döneminde denetimlerini sıklaştıracağını belirtti.

Summary
Ordu Fındık Yevmiyesi
Article Name
Ordu Fındık Yevmiyesi
Description
Fındık Sezonunun kısmen başlaması ile birlikte en çok merak edilen sorulardan birisi olan fındık yevmiyesi  belirlendi.  Yevmiye = 60 TL ( asgari olarak) / gün Katırcı = 140 TL / gün Patoz Makinesi = 130 TL / saat
Author
Publisher Name
Fındık Fiyatları
Publisher Logo

Bir önceki yazımız olan Fındık Fiyatları başlıklı makalemizde Ağustos 2017 Fındık Fiyatları, Akçakoca Fındık Fiyatları ve Çarşamba Fındık Fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir