Giresun Fındık Fiyatları

Giresun

Giresun ilimiz fındık üretimi ile geçimini sağlayan bir ilimizdir. Tabii ki farklı alanlar mevcut olsa da kırsal kesim başta olmak üzere halkın geneli fındık üzerinden geçimini sağlamaktadır. Doğa koşulları ve bitki örtüsü nedeniyle Türkiye ve Dünya’nın en kaliteli fındıkları Giresun iline yetişir. Bu nedenle diğer illerimize göre daha yüksek fiyattan satılır. Giresun Kalite diye tabir edilen fındık en kaliteli fındık cinsidir.

 

Giresun’da Yetişen Fındık Çeşitleri

Giresun ilimizde iki çeşit fındık yetişmektedir. Bunlar ;  Giresun ve Levent olarak isimlendirilmektedir.

Giresun Kalite: Giresun ilinin tamamında yetiştirilen tombul fındıklar ile az çok Giresun kalitesi özelliği taşıyan Trabzon ilinin Beşikdüzü , Vakfıkebir, Çarşıbaşı ve Akçaabat ilçelerinde yetiştirilen tombul fındıklardır. Dünyanın en üstün özellikli fındıklarıdır. Dünyadaki fındık çeşitleri içinde en yüksek oranda zar atan fındıktır.

Levant Kalite: Giresun kalite fındığın üretim bölgesi dışında kalan bölgelerde üretilen tüm fındıklara verilen ortak isimdir. Yetiştirildiği yere göre Levant Akçakoca, Levant Ordu, Levant Trabzon ve Levant Samsun olarak isimlendirilen bu fındıklar Giresun kalite fındıklardan daha az yağ oranı içermesine rağmen diğer ülkelerde yetiştirilen fındıklardan genellikle daha yüksek yağ oranına sahip olup, tat bakımından da üstün niteliktedirler.

Giresun Fındık Fiyatları

Giresun ilimizde serbest piyasa da fındık 11,32 TL üzerinden işlem görmektedir. Güncel Fındık Fiyatları için tıklayınız.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Fındık Fiyatları başlıklı makalemizde Ağustos 2017 Fındık Fiyatları, Akçakoca Fındık Fiyatları ve Çarşamba Fındık Fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Comment

  1. samet şahin

    2 Ocak 2018 at 12:24

    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür eder yazılarınız devamını temenni ediyorum.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir