Fındık, Ferrero’ya mı teslim ediliyor?

Nutella’nın üreticisi Ferrero’nun İnovasyon ve Stratejik İş Birimleri Başkanı Aldo Uva, ulusal bir gazeteye verdiği demecinde “Türkiye’de fındık bahçelerinin yaşlı olması nedeniyle verimliliğin her yıl yüzde 10-15 düştüğünü, Türkiye’de dekar başına verimin 80 kg olmasına karşılık Şili’de 320 kg olduğunu ifade etmiş. Fındık üreticilerinin gübreleme ve budama tekniklerini bilmediğini, oysa fındıkta verimi artırmak yeni teknolojilerin kullanımının şart olduğunu sözlerine eklemiş.

Yine aynı gazeteye verilen demeçten anladığımız kadarı ile Türkiye’de fındığın en az yüzde 30’unu alarak İhraç eden ve işleyen Ferrero Karadeniz’de sözleşmeli üretim yapan çiftçilerin bahçelerinde örnek çalışmalar yapıyor, bu bahçelerde uygulanan tekniklerle verimde yüzde 30 artış sağlandığı belirtiliyor.

Şirket Bakanlık gibi çalışıyor
Türkiye’nin en önemli tarım ürünlerinden biri olan fındık tam anlamı ile kaderine terk edilmiş durumda. AKP iktidarı tarımsal danışmanlık desteğine kısıtlama getirirken Ferrero, Trabzon ve Düzce başta olmak üzere şirkete bağlı ofisler kanalı ile ziraat mühendislerinden sosyologlara kadar yüzlerce teknik ve idari elemana kucak açıyor. Şirket bu tür uygulamalarla binlerce fındık çiftçisine ulaşıyor ve kırsalda eğitim çalışması yapıyor. Başka bir deyişle Ferrero kırsalda bir bakanlık gibi çalışıyor.

Üretimde de etkin rol peşindeler
Fındık alıp ihraç eden şirketler şimdilerde üretim sürecinde de etkin olmaya fındık üretimine doğrudan müdahale etmeye başladı. Ferrero günümüze kadar 30 bini aşkın üreticiye fındıkta makineleşme ve zirai mücadele teknikleri konusunda eğitim verdi.

Ferrero tabii ki bu çalışmaları babasının hayrına yapmıyor. Fındıkta tekel oluşturarak fiyatı 8 liraya kadar düşüren şirket, hem çiftçilerin kendisine yönelen tepkilerini azaltmak hem de üretimi artırma bahanesi ile sözleşmeli çiftçiliği yaygınlaştırmak, böylelikle üretimi de kontrol etmek istiyor. Bugün büyük bir reklam kampanyası ile anlatılan öykü, fındığın üreticilerle birlikte teslim alınmasıdır.

Türkiye devre dışı kalıyor
Öncelikle belirtmek gerekir ki, fındığı üreten, satan, ihraç eden aynı şirketler olursa Türkiye devre dışı kalır. Karadeniz’in fındık çiftçisine de şirketlerin bahçesinde, fabrikasında işçi olmak düşer.

Çiftçilere ileri tarım teknikleri konusunda bilgi aktarımında bulunmak kamunun asli görevidir. Ama öyle anlaşılıyor ki, devlet bu konudaki görevlerini çokuluslu şirketlere devrediyor. Böyle giderse birkaç yıl içinde Karadeniz fındık bölgesinde tarım Bakanlığı’nın yerini Ferrero, Progıda ve Stelliferi gibi çokuluslu şirketler alacak.

Buna engel olmak için çare bellidir; çiftçilerin bağımsız olarak sendikal örgütlenmesini sağlayacak hukuki düzenlemeler yapılmalı; Ziraat Odaları, Birlikler gibi çiftçi örgütleri demokratik bir yapıya kavuşturulmalı; fındık üreticileri iktidardan bağımsız kooperatif, birlik, sendika gibi yapılarda bir araya gelmeli ve piyasaya müdahale etmelidir.

Ne ülkemizin ne de çiftçimizin kaderini şirketlerin inisiyatifine terk edemeyiz.

KONUK YAZAR: Orhan Sarıbal – CHP Bursa Milletvekili

 

https://www.birgun.net/haber-detay/findik-ferrero-ya-mi-teslim-ediliyor-197375.html

 

Bir önceki yazımız olan 1 Avuç Fındık Hayat Kurtarır başlıklı makalemizde Fındık, Fındık Kalp Kriziini Önler ve Kalp Krizi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Comment

  1. İsa

    30 Aralık 2017 at 14:01

    Fındık fiyatlarını 10 TL üzerine çıkması gerekiyor yoksa çiftçi satamaz hale gelecek.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir