03 Ocak 2018 Fındık Fiyatları

03 Ocak 2018 Fındık Fiyatları

03 Aralık 2018 Ordu, Giresun, Trabzon, Samsun, Çarşamba, Sakarya, Zonguldak, Ünye, Fatsa, Terme, Düzce ve Akçakoca Fındık Fiyatları.

2017 Fındık sezonu başlamış ve bütün çitçilere hayırlı bol kazançlı olarak sonlanmasını umuyoruz. Fındık Fiyatları ilerleyen günlerde hükümetin açıklamalarının ardından güncellenecektir.

TMO Fındık Alımına Başladı

Serbest piyasadaki düşüşler ve çiftçiler üzerinde oynanan oyunlara geç kalınmış bir hamle de olsa, sonunda TMO Fındık alımına başladı. 24 Nisan tarihinden itibaren fındık alımına başlayan TMO için fındık fiyatları 10.00 TL olarak belirlendi. 2 Haftalık kısa bir sürede 150 ton gibi çok büyük bir fındık alımı yapıldı.

Ünye Fındık Fiyatları

Ünye ilçemizde fındık fiyatları Brüt : 8 TL Eski fındık : 7 TL olarak belirlenmiştir İlçedekilerin en büyük düşüncesi gelecek sezon da bu sezon yaşadıkları sorunları yaşamamak diyebiliriz.

Fatsa Fındık Fiyatları

Fatsa ilçemizde fındık fiyatları % 50 Randıman Kabuklu Fındık Fiyatı ( Net ) 9 TL gibi dipleri görse de şu sıralar 11 TL üzerinden işlem görmektedir. İlçedekiler umuyor ki gelecek sezn TMO alımları arttırarak tekelciliğin önüne geçecektir.

Akçakoca Fındık Fiyatları

Akçakoca’da kabuklu fındık fiyatları 9,40 TL ile 9,85 TL arasında işlem görmektedir. Akçakoca ilçesinde Düzceye nazaran daha fazla fındık yetiştirilmektedir. İlçenin çoğunluğu Artvin civarından göçen halkımız yaşamaktadır.

Terme Fındık Fiyatları

Samsun Terme’de fındık fiyatları %50 Randıman Kabuklu Fındık 8,50 TL civarında sezonu kapatmak üzeredir. Terme halkı fındık fiyatlarına isyan ederken tek istekleri yeni sezonda fındık fiyatlarına devlet müdahalesi diyebiliriz. Fındık için tekelleşmiş piyasa yıllarca çiftçilere zarar verirken bu konuda destek beklentileri en üst seviyede olduğu gözlemlenmektedir.

Giresun Fındık Fiyatları

Giresun ülkemizin en doğusundaki fındık üreticisi olan şirin ilimizdir. İklim şartları ve doğa koşulları nedeni ile Dünya’daki en kaliteli fındık bu ilimizde yetişir. Dolayısı ile ülkedeki en pahallı fındık Giresun ve Ordu illerimizde satılmaktadır.Giresun’da Bugün serbest piyasada fındık fiyatı 10,50 tl Levant kaliteli fındık 10 tl olduğu gözlenmektedir.Hatta piyasaya öyle etkileri vardır ki, doğal afetler sonucu Ordu ve Giresun illerinde fındık sorunu olduğunda, Fındık Fiyatları hemen yükselir. 2014 yılındaki 20 TL üzerinden satılan fındıklar bu sebepledir.

Ordu Fındık Fiyatları

Ordu ilimiz fındık işinde kafaya oynayan illerimiz arasındadır. Toprak kalitesi ve iklimi sayesinde en kaliteli fındık Ordu’da yetiştirilir. Ancak ne var ki Ordu’da da durum çok farklı değildir. Genel olarak ülke genelinde problem olan fındık fiyatları burada da üreticileri üzmektedir.Şu sıralar Ordu’da 50 randımanlı kabuklu 8 TL eski fındık 7 TL dolaylarında işlem görürken her geçen gün düşüş göstermektedir.

Düzce Fındık Fiyatları

Düzce ilinin % 60 ve üzeri bir kısım fındık bahçecisine sahiptir. Düzce’de önemli bir yere sahip olan fındık hakkında herkes fiyatlardan şikayet etmektedir.Bu sezon düzce fındık fiyatları gerçekten de beklenen seviyenin çok altında kalarak herkesi şaşırtmıştır. % 50 Randuman Kabuklu fındık Brüt: 8,75 TL- Net: 8,50 seviyelerinde olan fındık fiyatları umarız ki en kısa sürede beklenen seviyeye ulaşmaktadır. Ayrıca Düzce Karadeniz bölgesinin en batısında bulunduğundan 50 randıman ortalamasına sahiptir.

Çarşamba Fındık Fiyatları

Çarşamba ‘da fındık fiyatları brüt 8,00TL ile net 7,70 TL arasında işlem görmektedir. Çarşamba ilçesinde Samsun’a nazaran daha fazla fındık yetiştirilmektedir. İlçenin çoğunluğu Artvin civarından göçen halkımız yaşamaktadır.

Fındık 2016 sezonuna gerçekten beklenen fiyatın çok altında bir giriş yaptı. Üreticiler bu durumdan oldukça rahatsız ve yetkililerden destek talep etmektedir. Yıllardır haklarının yendiğini düşünen fındık üreticileri kendilerine yeterli desteğin gelmediği konusunda serzenişlerde bulunmaktadır. Bize göre yapılması gereken en önemli olay emanet fındık denilen olayın yapılmamasıdır. Çünkü üreticinin emanete verdiği fındık yüzünden tüccarlar serbest fiyat politikası uygulamaktadır. Ekonomide en önemli konu arz talep ilişkisidir. Eğer bir ürüne olduğundan fazla talep gelirse ya da ürün sayısı oldukça sınırlı ve az ise fiyatı yüksek olarak satışı gerçekleşir. Fındık Fiyatları da aynı şekilde belirlenir. Eğer ki biz üreticiler olarak elimizde bulunan fındıkları tüccara emanete vermezsek fındıklarımızı istediğimiz fiyata satabiliriz. Şuan Eli güçlü olan üreticiler olması gerekirken yanlış politikalar yüzünden eli güçlü olan kişiler tüccarlardır.

Fiskobirlik Gerekli Politikaları Uygulayabiliyor Mu ?

Fiskobirlik bilindiği üzere devlet kurumu olup, fındık alımları gerçekleştirmektedir. Ancak fiskobirlik fiyatlarını beklendiği gibi yüksek tutmadığından ötürü üreticilere göre beklenen uygulamaları hayata sokamıyor. Burda zararlı olan yine üreticilerdir. Yalnızca 1 sene birlik olup , fındıklarımızı hiçbir şekilde emanete vermezsek fındık en az 20 TL olarak alıcı bulur. Fındık’ta en acımasız olan şey ise üreticiler olarak 9 TL dolaylarında sattığımız fındık market raflarında 50 – 70 TL arası alıcı bulmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Fındık Fiyatları başlıklı makalemizde Ağustos 2017 Fındık Fiyatları, Akçakoca Fındık Fiyatları ve Çarşamba Fındık Fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir